Czech English Deutsh
<div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Petrovské Plže - březen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Starý potok v Sudoměřicích - duben</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Baťův kanál ve Strážnici - Květen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Plže - Petrov</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Splavení Moravy</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Boží tělo ve Tvarožné Lhotě - červen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Salaš Travičná nad Tvarožnou Lhotou v červnu</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Ovce na salaši</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Obecní den v Kozojídkách Pod Kříbem</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Krajina nad Kněždubem s oskorušemi</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Hody v Hroznové Lhotě - říjen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě, pohled na přírodní koupaliště</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě</i></div>

 
Turistické informační centrum Strážnicko
Mapa regionu v databázi LEADER+
Tasov

Obec leží 9 km severovýchodně od Strážnice při řece Velička v nadmořské výšce 203 m. Historicky středně velká obec. Tasovem vede okresní silnice, která se na horním konci obce větví - jedna směřuje do Lipova a Velké nad Veličkou, druhá na Vrbky, Kuželov a Slovensko.

První písemnou zmínkou je listina z roku 1217, kterou Andreas II. (Ondřej), král uherský, věnoval hraběti Thomae (Tomášovi) a jeho dědicům území Skalice, rozkládající se na pomezí Uherského a Českého království.

V současné době žije v obci 550 obyvatel. Katastr má 635 ha. V roce 2001 schválil Parlament České republiky Obecní znak a Obecní prapor.

Znak: Modro – zlatě dělený štít. Nahoře vyrůstající sv. Václav ve stříbrném brnění s červeným pláštěm, držící v pravici na zlaté žerdi stříbrnou korouhev s černou plamennou orlicí. Dole modrý hrot se zlatou osmihrotou hvězdou, provázený vinnými hrozny, vpravo modrým a vlevo zeleným. (Osmihrotá hvězda připomíná rod Šternberků, v roce 1447 zapsal Zdeněk ze Šternberka své zboží včetně vesnice Tasova Mikulášovi z Vojslavic. Svatý Václav je patronem obce).

K pamětihodnostem obce patří dům č.p. 52 významná památka lidového stavitelství z konce 18. století se zachovaným žudrem a původní vnitřní dispozicí. Dále kaple sv. Václava, postavena v roce 1928 ze sbírky tasovských rodáků žijících v USA.

Osobnosti
- malíř Antoš Frolka (1877-1935), současník bratří Uprků
- lidová umělkyně Rozálie Falešníková (1900-1983).

V pěkném prostředí u obce se nachází areál Topolový hájek, ve kterém se kromě různých kulturně společenských akcí, již více než 10 let, vždy na přelomu července a srpna koná BESEDA U BIGBÍTU - festival hudebníků všech stylových oblastí. Poslední víkend v září se konají tradiční krojované Václavské hody.

V obci vyvíjí činnost následující spolky:
- Sbor dobrovolných hasičů Tasov - založen již v roce 1891.
- Tělovýchovná jednota Tasov - fotbalový oddíl byl založen v roce 1932
- Myslivecké sdružení Tasov
- Český zahrádkářský svaz Tasov

Každoročně pořádané akce:
  • Začátek července – velký Nohejbalový turnaj

  • Konec července – Beseda u bigbítu

  • Konec září – Václavské hody

WWW prezentace obce Tasov

Loc:48° 54' 23.96" N, 17° 25' 45.2" E

|  Tisk  |  ZpětZpět