Czech English Deutsh
<div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Petrovské Plže - březen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Starý potok v Sudoměřicích - duben</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Baťův kanál ve Strážnici - Květen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Sklepy Plže - Petrov</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Splavení Moravy</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Boží tělo ve Tvarožné Lhotě - červen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Salaš Travičná nad Tvarožnou Lhotou v červnu</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Ovce na salaši</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Obecní den v Kozojídkách Pod Kříbem</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Krajina nad Kněždubem s oskorušemi</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Hody v Hroznové Lhotě - říjen</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě, pohled na přírodní koupaliště</i></div> <div id='mbox' class='messageboxstyle'><i>Lučina v zimě</i></div>

 
Turistické informační centrum Strážnicko
Mapa regionu v databázi LEADER+

    Uprkova stezka (26 km) Výchozím místem je město Strážnice . Trasa vede od muzea, po červené turistické značce vyrážíme směrem na Tvarožnou Lhotu , okolo statku Důbrava , kde pobýval Antoš Frolka . Z Tv. Lhoty pokračujeme po silnici do Kněždubu ( Muzeum bratří Uprků, Slovácký Slavín ). Z Kněždubu po silnici dále do Hroznové Lhoty (keramika Benedík, výroba došek Pavlica). Můžeme také zavítat do Tasova a shlédnout dům se žudrem č. 52 (chráněná památka). Okruh na Radošov : z Hroznové Lhoty polní cestou s alejí třešní a jabloní (modrá turist. značka) na vrch. Samotný vrchol je zarostlý akáty, přesto se nabízí krásné výhledy do Pomoraví . Z vrchu scházíme vinohrady (v době vinobraní zákaz vstupu) ke kaplič..

    V kulinárních expozicích: Zahrádkáři Strážnice – pěstitelská výroba moštů a pálenek, moštárna - expozice zpracování ovoce a vína s ukázkou tradičních technologií, otevřeno V. - X., so – ne 10.00-17.00hod., jinak na objednávku. lesslpavel@seznam.cz Zahrádkáři Vnorovy – výstavy na Lidovém domě, čp. 432, Ekoton o.s., sušárna ovoce (kapacita 80kg), v rámci dotace nově pořízeno chladící zařízení pro výstavních 108 lahví a s úložným prostorem 60 lahví. www.vnorovy.cz Vinařství Macháček Vnorovy - vinný sklep pro 50 osob se zázemím. Výroba a prodej sudových a lahvových vín, tel. 603 205 912, vino.machacek@seznam.cz Kulinární expozice Kříb, zahrádkáři Kozoj..

  Turistické cíle a zajímavosti Strážnicka Škála možností aktivního trávení dovolené na jižní Moravě je velmi široká a na Strážnicku zvláště!  Zorientovat se v této pestré a stále se rozšiřující nabídce Vám pomůže náš přehled cílů a zajímavostí připravený pro Vás - turisty a návštěvníky. Zahrnuje lákavé produkty počínaje vinařstvím, gastronomií, přes nabídku různých druhů expozic , muzeí a areálů , až po zážitky..

  Tipy na výlety Hledáte zajímavý výletní cíl bez ohledu na to, zda se má jednat o přírodní, historickou či technickou památku? Vyberte si z naší přehledné nabídky výletních tipů na Strážnicku, těch nejlepších pro vás, vaši rodinu a vaše přátele….   Výsledkem projektu spolupráce „4cykloregion“ jsou vybudované cyklostezky a cykloturistické mapy naučných stezek, mapy regionu a další propagační materiály. Jsou k dispozici pro všechny návštěvníky, i..

 Vodní turistika – kontakty a odkazy Baťův kanál – přístaviště Strážnice Strážnice, Rybářská 1228 Tel.: 603 371 350 Email: info@bataknalodi.cz www.bataknalodi.cz Baťův kanál – Výklopník Sudoměřice Zdeněk Fojtík Sudoměřice 195 Tel.: 732 141 614 Email: pujcovnalodisudomerice@seznam.cz www.vyklopnik.er.cz Baťův kanál – plavební komora Vnorovy I. Jan Šulc Tel.: 602 815 874 Email: info@batuvkanal.cz www.batuvkanal.cz Půjčovna kajaků Vnorovy Tel.: 723 238 312 www.pujcovna-kajaku.cz Půjčovna lodí Petrov s občerstvením Tel.: 732 288 960 www.vodni-turistika.cz Půjčovna lodí „Pod Žerotínem“ Plavební komora Petrov Tel.: 606 252 806 Email: pujcovna@batakkanal.cz www.batakkanal.cz

  Pension ROSETA Dana Mrkvová Radějov 59 telefon / fax: 518 337 010 emailová adresa: roseta@mybox.cz U moruše Mgr. Jan Jaroš Tvarožná Lhota 187 telefon 775157411 emailová adresa: bkarpaty@c-box.cz Vila Alžběta Ľubomíra Vařechová Žeraviny č.p. 41 696 63 Hroznová Lhota Tel:773 691 895 Email: lubkavare@seznam.cz   Hotel*** a Restaurace Pod Věží Strážnice, Kostelní 471 tel.: 735 755 745 email:  recepce@hotel-podvezi.cz www.restaurace-podvezi.cz   Penzion Amálka Vítězslav Hořák Strážnice, Za Drahou 1853 tel.: 777 866 741 email: horak-v@seznam.cz   Turistická ubytovna..

  Zahrada u sv. Martina ve Strážnici Venkovní areál s herními prvky, odpočinkové místo pro rodiny s dětmi v centru města Strážnice u Bílé věže. Tel. 603 240 533 , cprstraznice@seznam.cz                                www.rcstr.cz Otevřeno: léto 9:00-21:00 hod. , v zimě (kluziště) 10:00-19:00 hod.

  Městské muzeum Strážnice Stálá historická a přírodovědná expozice, sezónní výstavy Nám. Svobody 486 696 62 Strážnice Tel: 518 334 155 , www.muzeum-straznice.webnode.cz ivo.vratislavsky@wo.cz   Synagoga   Výstava - Strážnické židovské obyvatelstvo v archivních pramenech / výstava mapující život strážnických Židů prostřednictvím autentických materiálů z Okresního archivu Hodonín a Městského muzea Strážnice. Výstava je doplněna obrazy Vladimíra Gregora / Synagoga je otevřena: pá – ne: 13.30 – 17.30 nebo po tel. domluvě - tel. 737 849 303   Muzeum vesnice JV Moravy – skanzen (Národní ústav lidové kultury) Otvírací doba ..

      Interaktivní mapa regionu.

  14. - 17. 2. 2008 jsme završili svou pouť po veletrzích v Praze. I zde byla možnost shlédnout stánky všech krajů České republiky stejně jako v Brně, i zde se prezentovaly cestovní kanceláře. Někteří odvážlivci, kteří toužili po cestování do tropických krajin měli možnost nechat se zde přímo i naočkovat proti různým nemocím. Měli jste zde možnost shlédnout pravé dravce, kteří se vám občas prolétli nad hlavou. Fotogalerie z veletrhu: (po kliknutí na obrázek se zvětší)  

  17. - 20. 1. 2008 byl u slovenských sousedů v Bratislavě veletrh cestovního ruchu SlovakiaTour a my spolu s Jihomoravským krajem jsme tam nesměli chybět. Opět jsme měli možnost prezentovat se ve stánku Slovácko v rámci Jihomoravského kraje. V rámci celého veletrhu jsme měli možnost navštívit nejenom slovenské kraje, ale i stánky polovníctva (myslivosti), stánky různých cestovních kanceláří a prezentace firem na veletrhu Gastro, který probíhal současně s naším. Při obchůzce mezi stánky jsme narazili na nám známé města či regiony. Například..

  10. - 13. ledna 2008 probíhal v Brně veletrh cestovního ruchu s názvem RegionTour . Každý účastník měl možnost shlédnout tu nejlepší nabídku každého kraje v České republice. Ani Strážnicko nebylo výjimkou a vybízelo návštěvníky k návštěvě své oblasti. Byl zde představen nový propagační materiál katalog Strážnicko , který zahrnuje vše přes historii, památky, atrakce, vinařství, oskeruše až po cykloturistiku a Baťův kanál. Strážnicko bylo součástí stánku Jihomoravského kraje a zastupovalo ob..

  Co je potřeba : kysané zelí, smetana, mléko, hladká mouka, 3 vejce, sůl, pepř, máslo, brambory Postup : Dáme vařit kysané zelí, trochu přisolit. Po uvaření uděláme zátřepku ze smetany, mléka a hladké mouky. Necháme povřít, musí být hustá jako omáčka. Pak přidáme rozkvedlané 2 až 3 vejce. Osolíme, když je kyselá podle chuti přisladíme, pepř a do hotového kousek másla. Podáváme s vařenými bramborami. Zdroj: Recepty co vařily naše babičky a jak jedli naši předkové (Kozojídky 2003) &nb..

  Co je potřeba : 1/2 kg hladké mouky, 1/4 l mléka, 5 lžic cukru, 50 g kvasnic, 5 žloutků, rum (slivovice), 2 brambory Postup : Z teplého mléka uděláme kvásek, pak přidáme žloutky, štamprli rumu a dvě uvařené brambory jemně nastrouhané. Vypracujeme se zbylými přísadami hodně vláčné těsto, které přikryjeme utěrkou a necháme v teple kynout. Pak vyhazujeme lžičkou malé bochánky, necháme zase trochu nakynout. Pak prsty uděláme uprostřed důlek a vhazujeme do rozpáleného oleje. Hotové pocukrujeme, do důlku dáme marmeládu nebo šlehané b..

  Co je potřeba : 1 kg hladké mouky, 50 g droždí, 1 l mléka, moučkový cukr, 3 vejce, sůl Postup : Uděláme kvásek z droždí, trochy mléka a cukru. Do misky dáme mouku, vlažné mléko, kvásek, celá vejce, trochu soli a hodně rozšleháme až nám vznikne řídké těsto, asi jak na omelety a necháme kynout. Potom žufánkem lijeme na vymaštěnou pánev a pečeme po obou stranách. Můžeme musí být hodně vykynuté, aby se na povrchu dělaly bublinky. Upečené mastíme sádlem, mažeme povidly a makujeme. Zdroj: Recepty co vařily na&s..

  Oskeruše v kuchyni - recepty Oskoruše mražené (M. Vítková) Vybrané měkké hnědé plody dáme do igelitového sáčku a uložíme do mrazničky. Jsou to pak takové ledové cucavé bonbony. Oskoruše zavařené (M. Vítková) oskoruše cukr Měkké hnědé plody dáme do zavařovací sklenice, zasypeme dvěma polévkovými lžícemi cukru a zavařujeme asi 5 minut na 80° C. Oskorušová marmeláda (L. Polášková ) zralé oskoruše želírovací cukr voda (rum, skořice, citronová kůra) Oskoruše rozvaříme v troše vody a přepasírujeme přes sítko. Do vzniklé dřeně přidáme želírovací cukr dle návodu na obalu, směs ochutíme rumem či s..

  TÉMATICKÉ POLODENNÍ AŽ DVOUDENNÍ PROGRAMY  Cyklovýlety Strážnickem Typ: Rodinné a skupinové výlety po 6 stezkách Trvání: trasy od 12 do 28 km, polodenní až celodenní výlet Značení: ve speciální mapě(k dostání na IC, v terénu směrovkami na rozcestích Nabídka: Uprkova stezka – kultura a umění, Okolo Radějova – lesní obora, 0skorušová stezka – ke stromům Slovácka , Vinařská Šumárnická – až na Horňácko, Pomoravím - do luhů okolo Moravy Zajištění: Informační místa, strava a občerstvení Více viz. Cykloturistika Poznávací výlety Typ: Skupinové výlety 10 a více l..

  Kozojídky Sportovní areál (fotbalové hřiště, volejbalové hřiště, tenisový kurt, dětské hřiště). Radějov 2x zimní kluziště, 2x fotbalové hřiště, volejbalové hřiště 1x písek a 1x tvrdý povrch. V zimně možnost na běžky, lyžařská sjezdovka Štěpničky 400m. Strážnická vinařská cyklostezka Strážnice Sportovní areál se nachází na okraji města Strážnice v blízkosti Skanzenu a nabízí všestranné v yužití s možností ubytování. Vybavenost ubytovny dává..

  Plavby po Baťově kanále Vnitrozemský průplav Otrokovice - Rohatec vznikl v letech 1936 - 1938 ze dvou nezávislých iniciativ - zlepšení hladiny spodních vod po regulacích Moravy a mini realizací starého snu o propojení Dunaje Odry a Labe. (-> historie vodní cesty). Vodní cesta se po r. 1948 dále nerozšiřovala, plavba byla pro neekonomičnost ukončena v r. 1960. Skončilo také zavlažování rozoraných luk. Po několika pokusech o oživení plavby se od r. 1993 iniciativy chopily obce a na základě společného EU projektu INWARD I založily r. 1996 pro tyto účely nadačn&iacu..

  Cykloturistika a naučné stezky Stezky doplňují síť turistických tras a cyklostezek na Strážnicku. Přiblíží Vám kulturní a přírodní hodnoty Strážnicka. Po stávajících cestách Vás zavedou i do míst, které leží poněkud stranou od obcí, ale jejich zákoutí stojí za to shlédnout. Stezky jsou vybaveny informačními panely . Taktéž Vám přiblíží místa a zajímavosti, které byla pro veřejnost otevřena teprve nedávno: např. výletní centrum Salaše pod Travičnou nebo Muzeum bratř&iac..

 Muzea

    MUZEUM VESNICE JIHOVÝCHODNÍ MORAVY Národopisné muzeum v přírodě (budované od r. 1973) s 65 objekty rozčleněnými do jednotlivých oblastí Slovácka. Můžete zde vidět lidové stavby z Moravských Kopanic, Luhačovického Zálesí, Horňácka, technické vodní stavby, vinohradnický areál a areál lučního hospodaření. Skanzen je uměle modelován navážkami a vysázen zelení tak, aby odpovídal původnímu prostředí dané oblasti Slovácka. V průběhu roku tu probíhá řada tématických kulturních akcí (viz seznam). Vstupní objekt skanzenu je bývalý pivovar z r. 1612, který dal vystavět pan Jan Fridrich ze Žerotína. Pivo se zde vařilo ještě v roce 18..

  1 ZÁMEK A ZÁMECKÝ PARK Strážnický zámek – původně vodní královský hrad, založený ve 2. pol. 13. století, později za Žerotínů přestavěn na renesanční zámek. Měl strážní funkci, od něj také název města. Dnes je zámek státní a má zde sídlo Národní ústav lidové kultury (viz čelní strana). Je zde stálá expozice nástrojů lidové hudby v ČR a zámecká knihovna. Zámek obklopuje anglický park založený v 1. pol. 19. století s nejdelší platano..

  zde na svém výletě získáte důležité turistické informace v zajímavém prostředí     Název Infocentrum obcí Strážnicka - Muzeum historie a přírody Strážnicka   Městské muzeum ve Strážnici   Adresa Strážnice 696 62, Náměstí Svobody 486 Telefon 518 334 155 WWW   ..