• Domů • Interaktivní mapa • Tipy na výlety • Památky • Muzea • Infocentrum • Možnosti ubytování • Cykloturistika • Vodní turistika • Sportovní vyžití • Mapy • Kontakty •

Česky Deutsch English


Nahoru

Najdi na tomto serveru

 

 

1
ZÁMEK A ZÁMECKÝ PARK

Strážnický zámek – původně vodní královský hrad, založený ve 2. pol. 13. století, později za Žerotínů přestavěn na renesanční zámek. Měl strážní funkci, od něj také název města. Dnes je zámek státní a má zde sídlo Národní ústav lidové kultury (viz čelní strana). Je zde stálá expozice nástrojů lidové hudby v ČR a zámecká knihovna. Zámek obklopuje anglický park založený v 1. pol. 19. století s nejdelší platanovou alejí ve střední Evropě. V dnešní době jsou součástí zámeckého parku dva amfiteátry, letní kino, jezírka , dendrologická stezka s naučnými panely.

Zámek Strážnice

2
KOSTEL NANEBEVZETÍ PANNY MARIE

Největší barokní památkou ve Strážnici je piaristický komplex z druhé třetiny 18. století, skládající se z kostela, kláštera a gymnázia, který stojí na místě původního bratrského areálu z konce 16. století. Interiér kostela Nanebevzetí Panny Marie s jedním hlavním a šesti postranními oltáři je vyzdoben barokními malbami Josefa Tadeáše Rottera, Jana Lukáše Krackera a Františka Vavřince Korompaye a plastikami Ignáce Morávka. Na zdejším piaristickém gymnáziu krátce vyučoval například vynikající učenec Jan Evangelista Purkyně a později zde studoval v primě mladý T.G. Masaryk.

Kostel Panny Marie

3
PAMÁTNÍK BRATRSKÉHO ŠKOLSTVÍ (J.A.KOMENSKÉHO)

Od roku 1992 je na místě bratrské školy, kterou v roce 1605 zničili Bočkajovci, zřízen památník bratrského školství. Do této školy docházel v letech 1604-1605 i J.A. Komenský a jeho přítel Mikuláš Drabík. Spatříte zde odkryté základy stavby, altán s naučnými panely a bystu J.A Komenského od ak. sochaře Hudečka.

4
PRŮŽKŮV MLÝN

Jedna z nejstarších dochovaných staveb Strážnice, o které se píše již v roce 1543, má historické architektonické prvky: mohutné nosné trámy a dřevěný mlýnský mučící pranýř s letopočtem 1601. Původně vodní mlýn postupně prošel přestavbou zařízení na parní na konci 19. stol. a posléze na elektrický válcový mlýn ve 30. letech 20. stol. Interiér je kompletně vybaven mlýnským zařízením ze 30. let 20. století. Mlýn mlel do roku 1975. Dnes je v mlýně otevřena muzejní expozice mlynářství. Otevřeno přes letní sezonu o víkendech od 10 do 18 hod, jinak po dohodě na telefonu 724 162 265.

5
STRÁŽNICKÉ BRÁNY A MĚSTSKÁ VĚŽ

V době tureckého nebezpečí, ve druhé pol. 16. století bylo celé město obehnáno valem a vodním příkopem. Největší péče byla věnována zabezpečení vstupů do města na hlavní cestě ze Skalice do Veselí. Byly vybudovány dvě brány s věžemi a bočními baštami. Brány dostaly a stále nesou jméno „Veselská“ a „Skalická“. Z obou bran se dodnes zachovaly jen boční bašty. Dominantou města je tzv.“ Bílá věž“ u kostela sv. Martina postavená počátkem 17. století. V době nepřátelských nájezdů plnila strážní funkci.

Strážnické brány

6
ŽIDOVSKÁ SYNAGOGA SE HŘBITOVEM

V severní části města Strážnice stojí uprostřed bývalé židovské čtvrti židovská synagoga a za ní židovský hřbitov se starými náhrobky. Nejstarší z nich pochází z roku 1648. Pod domem správce jsou zachovány židovské lázně - mikve. Za druhé světové války byli všichni strážničtí Židé odvlečeni do koncentračních táborů. Dnes je rekonstruovaná synagoga se hřbitovem pod správou brněnské židovské obce. Objekty je možné otevřít na požádání u pana Pajera tel. 518 334 346

Židovský hřbitov

7
RODNÝ DŮM BRATŘÍ UPRKŮ A DŮM ANTOŠE FROLKY V KNĚŽDUBU

Nádherným příkladem lidové architektury je opravený rodný dům bratří Úprků se zdobenou štukovou omítkou v centru Kněžduba. V domě je expozice domácího interiéru konce 19. století a exponáty dokládající život a dílo malíře Joži a sochaře Franty Úprkových. Dům leží nedaleko kněždubského „Slováckého Slavína“, hřbitova, kde jsou oba pohřbeni společně s jejich následovníkem, malířem Antošem Frolkou, jehož rodný dům můžete v Kněždubu taktéž navštívit. Uvidíte v něm stylový interiér s Frolkovou tvorbou doplněný ukázkami typických kněždubských výšivek.

Rodný dům bratří Uprků

8
PAMÁTKOU obce TASOVA

je dům č. 52, který je chráněn Památkovým ústavem ČR. Jedná se o stavbu z konce 18. století, která je postavena z tzv. "kotovic". Základem kotovic je naplavená žlutá hlína, podobná hlíně určené pro keramické účely a voda, do kterých se přidává osina z ječmene.

Kaple sv. Václava, postavena v roce 1928 ze sbírky tasovských rodáků žijících v USA.

Památka obce Tasov

 


• Domů • Nahoru •

   
Optimalizováno pro IE 5.5 a vyšší, rozlišení 1024x768. Zašlete e-mail vladimir.koupil(zavináč)wo.cz s otázkami a připomínkami k těmto stránkám   Skype  .. klikněte a volejte mi
Copyright © 2004 Vladimír Koupil   Autoři fotografií : Vít Hrdoušek, Antonín Kubica, Vladimír Koupil
(šíření fotografií bez souhlasu autorů zakázáno)
Poslední změna: 07 února, 2007