• Domů • Svátek oskeruší • Popis, výskyt • Výsadba • Využití plodů • Dotaz, objednávka •

Česky Deutsch English


Nahoru

Najdi na tomto serveru

 

 

Slavnost oskoruší - slavnost největšího ovocného stromu Evropy

Pozvánka na slavnost ke stažení zde

"Proč právě oskoruše může mít svoji slavnost ? Protože je to nepřehlédnutelný užitečný velikán mezi ovocnými stromy a kdo si ji zamiluje žije v jejím stínu až do smrti."
Tak s tímto motem bude probíhat VI. ročník oslavovující Strom Slovácka. V KD Tvarožná Lhota u Strážnice dne 10. ÚNORA 2007 bude celý večer věnován oskoruším, vzácnému obřímu stromu Slovácka.
Místo konání není náhodné - akce proběhne přímo v oblasti největšího rozšíření oskeruší - na jihu CHKO Bílé Karpaty v obci Tvarožná Lhota vzdálené 4km od Strážnice. Akce má v programu od 12.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a typického stromu Slovácka. Přednášky a postery budou letos věnovány oskorušovým nej : v růstu stromů, v plodnosti, v léčivých účincích i v kvalitách dřeva, prostor bude dán i dlaším vzácným ovocným dřevinám. Na akci bude opět rozšířen spolek "Nositelé oskorušové tradice"a budou pasováni další zástupci obcí Slovácka.
Bude slavnostně představen III. ročníku soutěže "Oskoruše nejkrásnější", kde bude vybírat veřejnost "Královnu oskoruší 2007". Návštěvníci mohu navštívit i nedaleké Muzeum oskoruší a obejmot některý z obřích stomů na oskorušové stezce. Degustaci vzorků oskorušových pálenek letos doplní i destiláty deseti dalších ovocných druhů, ale i degustace sušených a zavařených plodůa kuchařských receptů z oskoruší.
Program bude probíhat ve stylově vyzdobeném sálu KD za doprovodu cimbálové muziky Michala Miltáka, zpěvu sólistů a mužského sboru z Tvarožné Lhoty, Lipova a Bořetic. Jako vždy bude zajištěno občerstvení včetně zabijačkových specialit, tombola a samozřejmě poradna a prodej stromků oskoruší a dalších vzácných dřevin - dřínů, moruší či klokočí. Vstupné lidové 30 Kč.
Kdo má zájem představit své výrobky z oskoruší či oskorušovic ať se ozve pořadatelům do 15.1.2007 .
Jako pozvánku přijměte pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae. Oskeruše roste zvláště v jihovýchodní Evropě i Severní Africe. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Oskerušová nej: Strom oskeruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom. I 300 letý strom plodí přes tunu ovoce. Je nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody. Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin. U nás na Strážnicku rostou největší Oskeruše na světě ! Jejich síla přejde i do vás !!!!


"Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše"

Za pořadatele zdraví Mgr. Vít Hrdoušek a Josef Durna
Pořadatelé: Mužský sbor Tvarožná Lhota ve spolupráci se Sdružením INEX-SDA Bílé Karpaty, obcí Tvarožná Lhota a Mikroregionem Strážnicko s podporou Regionu Slovácko.
Poznámka pro redaktora:
Máteli li zájem zúčastnit se tohoto večera kontaktujte nás na telefonu a záznamníku : 518337008, 724162265 případně na email: straznicko@c-box.cz
 


• Domů • Nahoru •

   
Optimalizováno pro IE 5.5 a vyšší, rozlišení 1024x768. Zašlete e-mail vladimir.koupil(zavináč)wo.cz s otázkami a připomínkami k těmto stránkám   Skype  .. klikněte a volejte mi
Copyright © 2004 Vladimír Koupil   Autoři fotografií : Vít Hrdoušek, Antonín Kubica, Vladimír Koupil
(šíření fotografií bez souhlasu autorů zakázáno)
Poslední změna: 12 února, 2007