• Home • Uprka-Steg • Strážnickým Pomoravím • Sperberbaum-Steg • Weinberge von Strážnice • Weißen Karpaten • Rund um Radějov herum •

Česky Deutsch English


Suche in diesem Server

 

 

Sjízdnost  : celý rok

Stezka (značena červeným šikmým pruhem) vede z Tvarožné Lhoty od Muzea oskoruší ke klubu Atilla nad obcí a od něj Strom oskerušepo kamenité cestě k oplocení zahrádkář. kolonie, kde zatočíme doprava a dostaneme se na louku. Souběžně se silnicí stoupáme okolo chráněné  Špirudovy oskoruše, až vyjdeme před větrolamem na silnici k Lučině, kterou hned opustíme a jdeme po cestě k rozhledně Travičná. Tam se můžeme rozhodnout: buď sejít malým okruhem přes les a louky se třemi velkými oskorušemi zpět okolo humen (replika roubené sPlody oskerušeušárny) do Tv. Lhoty, nebo pokračujeme dolů z kopce za rozhlednou cestou lesem, který je ozdoben dřevěnými sochami karpatských bytostí a nad silnicí do Radějova se napojíme na stezku s modrou turist. značkou. Ta nás dovede až k infocentru za obec. úřadem. Odtud stoupáme po modré nad okraj obce pod lesem, kde je osvěžující pramen a dále pěšinou vysokým lesem až na křižovatku se žlutou tur. značkou, po ní vyjdeme cestou z lesa  a otevře se nám krásný výhled. Tady před sto lety vytvořil krajinář Kalvoda své známé plátno - obraz „Slovácko“. Dále scházíme po žluté turist. značce cestou mezi poli lemovanou mladými oskorušemi a zatáčíme s cestou mírně doprava a poté ostře doleva až sejdeme podél větrolamu pod vrch Žerotín. Tu je vidět mezi vinohrady řada mohutných oskoruší. Vystoupáme  (stále i po žluté značce) mezi vinohrady na vrch Žerotín, kde si odpočineme na loučce u kapličky pod jednou z oskoruší. Sejdeme cestou mezi vinohrady stále i po žluté turist. značce na asfaltovou cyklostezku, která nás dovede zpět na okraj Radějova. Od kostela se dostaneme polní cestou přes kopec zpět do Tv. Lhoty.

  •  

Stezka vede krajinou podhůří Bílých Karpat z Tvarožné Lhoty do Radějova a zpět. Stezka je rozdělena na dva okruhy 3 a 7 km. Na trase uvidíte nádherné stromy oskeruší. Jeřáb oskeruše je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom. Roste zvláště v jihovýchodní Evropě. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Stromy upoutají zvláště na podzim svým barevným listím i zralými plody s výraznou chutí. Oskeruším je věnováno muzeum oskoruší s infocentrem a prodejem místních produktů. Stezku obohacuje  expozice soch přírodních bytostí Bílých Karpat.

Navštívit můžete také výletní areál Salaše s několika roubenými stavbami z kopanic a arboretem původních dřevin Karpat. Seznámíte se tu i se starými řemesly, ekologií či sporty v přírodě. V areálu Salaše se každoročně koncem září pořádá slavnost Oskorušobraní.

Dalším zajímavým místem je vrch Travičná (379 m n. m.) s rozhlednou a expozicí o CHKO Bílé Karpaty. Z výšky 35 m uvidíte nejen koruny oskeruší, ale i vrchy Pálavy, Chřibů či Beskyd. V okolí stezky byly v posledních letech vysazeny desítky stromů oskoruší.

 


• Home • Up •

Your emails with questions and commentaries to these websites please send to vladimir.koupil@worldonline.cz. Skype  .. klikněte a volejte mi
Copyright © 2001 Vladimír Koupil
Last update
: 07-09-2004
Optimalized for 1024x768